Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Efter ÅT:s rapportering: Önskar mer aktuella bedömningar för individer med diagnoser

Pär Löthman, Christian "Snuffe" Johansson och Maria Sundblom-Lindberg. Foto: Rasmus Karlsson / Jani Laukkanen, montage ÅRTV

Under veckan har Ålandstidningen rapporterat om en 16-årig sjöfartsstuderande som i och med sin ADHD-diagnos fått stopp från Traficom för att arbeta till sjöss, något som väckt kritik från flera håll. Bland annat har det framförts att reglerna vad som gäller inte är tydligt, då det i detta fall gäller en gammal utredning som togs fram i ett ärende som gällde färgsvaghet.

På torsdagen diskuterades saken på ett bredare plan i Ålands Radios studio.

ÅHS klinikchef Christian “Snuffe” Johansson säger att man hade en farhåga för 15-20 år sedan att individer med olika diagnoser skulle stängas ute från vissa yrken. Han upplever det också som godtyckligt hur man tar beslut som dessa, till exempel från Traficom.

Psykoterapeuten Maria Sundblom-Lindberg säger att människan mognar över tid och man inte är samma människa i 20-årsåldern som man var om man fick sin diagnos betydligt tidigare. Både hon och Johansson tycker man ska göra bedömningar av individer i nuet snarare än att basera beslut på flera år gamla utredningar.

Pär Löthman har själv behövt gå igenom behörighetsprocess, men för hans del gick det utan problem. Han påminner om att man traditionellt skickat “problemungdomar” till sjöss, men att det också kan vara en fördel om man tänker på att personer med diagnoser kan vara hyperfokuserade.

Taggar

  1. Feature

Författare

  1. Rasmus KarlssonVisa profil
Publicerad 14.2.2025 kl. 12:45|Uppdaterad 14.2.2025 kl. 17:20