De skapar, formar och lansera nya upplevelser

Jenni Laapotti var projektledare för workshopen och Frida Nordlund var en av deltagarna. Foto: Peter Grönholm

Vad händer om man sammanför elva företag från olika branscher och ger dem i uppgift att försöka hitta på idéer till nya besöksupplevelser?

Det har vi svaret på nu när workshopsserien “Skapa, forma och lansera nya upplevelser” har gått i mål vid Högskolan på Åland som har varit värd för projektsamarbetet.

– Det har gått fantastiskt bra, säger projektledaren Jenni Laapotti.

Målet var att få till 25 stycken nya upplevelser, riktigt så många blev det inte med elva deltagare på workshopen.

– Kriterierna var att det ska vara ett åländskt företag och att man vill skapa en upplevelse och om man vill samarbeta med andra deltagare är det en bonus, säger Jenni Laapotti.

Taggar

  1. Feature