Translate this page

This is a service provided by Google Translate. Please note that by using it, Ålands Radio och TV cannot guarantee the accuracy of the translation.

Publicerad: måndag, 20 augusti, 2018 - 13:56Uppdaterad: måndag, 20 augusti, 2018 - 13:57
  • Välbesökt auktion på Bartsgårda gård i helgen. Foto: Axel Eriksson
  • Mycket såldes på Bartsgårda gårds auktion i helgen. Foto: Axel Eriksson

Auktion drog folk till Bartsgårda gård

Det var fullt med folk på auktionen som hölls på Bartsgårda gård i helgen

I helgen hölls en auktion på Bartsgårda gård. Massor med folk var på plats och många prylar gick under klubban. Vår reporter Axel Eriksson var på plats och fick en pratstund med ägaren till huset, Viveka Eriksson, som länge haft gården i familjen.

Ålands Radios journalistik ska alltid vara trovärdig och opartisk. Vi är oberoende från politiska, religiösa, ekonomiska och kommersiella intressen.

Läs mer om bolaget och vårt arbete »