Translate this page

This is a service provided by Google Translate. Please note that by using it, Ålands Radio och TV cannot guarantee the accuracy of the translation.

Publicerad: onsdag, 27 april, 2022 - 17:07Uppdaterad: onsdag, 27 april, 2022 - 17:07
  • Henning Lindström och K-G Eriksson framför några av de donerade konstverken. Foto: ACK.

Konstauktion till förmån för Ukraina

Mariehamns rotaryklubb håller en konstauktion till förmån för Ukraina på Hotell Arkipelag mellan 18-20 ikväll, onsdag.

Alla konstverk på auktionen donerades och varje euro som inkommer till auktion går direkt till förmån för Ukraina och dess befolkning. Vår reporter Ann-Christine Karlsson var på plats i Kaptenssalen där auktionen kommer hållas och träffade rotarianerna Karl-Göran Eriksson och Henning Lindström som tog emot konsten.

Ålands Radios journalistik ska alltid vara trovärdig och opartisk. Vi är oberoende från politiska, religiösa, ekonomiska och kommersiella intressen.

Läs mer om bolaget och vårt arbete »